top of page

Syntetycznie, sympatycznie

Folia, torba foliowa, torebka plastikowa, siatka, reklamówka, jednorazówka, opakowanie plastikowe, folia spożywcza, folia bąbelkowa. Ciężko o bardziej prozaiczne rzeczy. Kojarzą się głównie z opakowaniem, czymś co służy nam w przeniesieniu zakupionych produktów ze sklepu do domu, chroniącym przed wpływem czynników zewnętrznych. Kojarzą się też ze śmieciami, czymś co należy wyrzucić, czymś co ma jeden cel a gdy tylko go spełni, trafia do kosza. Co jeszcze przychodzi mi do głowy na myśl o torebkach foliowych to nieprzyjemnie uczucie, kiedy wiem, że mam do czynienia z czymś co jest zupełną antytezą natury, symbolem sztuczności, który dodatkowo absolutnie nie istnieje w symbiozie z przyrodą, wręcz przeciwnie, jest jednym z głównych czynników ją zanieczyszczających. 

Mimo, że wszyscy staramy się ograniczać użycie reklamówek i folii to i tak chyba nigdy nam się nie uda tego całkowicie wyeliminować. Toniemy w plastiku czy tego chcemy czy nie. Jeśli i tak nie możemy się pozbyć plastiku to może dałoby się zobaczyć w nim jakąś wartość?

Obecna sytuacja spowodowała, że zaczęłam skrzętnie wykorzystywać wszystkie, mocno ograniczone zasoby. Te zdjęcia - zrealizowane jeszcze przed epidemią - być może były w pewien sposób tego zapowiedzią. Moje "hobby" (albo jak niektórzy twierdzą "zaburzenie" :) ) czyli zbieractwo - "kolekcjonowanie" wszystkiego co popadnie, na coś się w końcu przydało. Dzięki stosom różnego rodzaju opakowań foliowych i Czarkowi, który rewelacyjnie mi zapozował powstała ta sesja. 

Folia - śmieć czy sztuka? A może jedno i drugie? Pamiętacie kultową scenę z "American Beauty" gdzie folia tańcząca na wietrze jest nazwana przez bohatera najpiękniejszą rzeczą jaką kiedykolwiek nakręcił?

Coś w tym jest. Co mogę powiedzieć na pewno to to, że jest wdzięcznym materiałem do fotografowania. Ciekawie odbija światło, dodaje efektu transparentności i dostarcza naprawdę wielu inspiracji. Można jej użyć na nieskończoną ilość sposobów. I przede wszystkim uświadamia, że czasem warto dać drugie życie przedmiotom, które w innym przypadku zostałyby wyrzucone. 42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page